Alışveriş Çılgınlığının Maaşa Etkisi

Çalışan birçok insan aldıkları maaşa göre her ay kendi harcamalarına göre belirli bir bütçe belirleyip, ay sonuna kadar o parayla yetinmeye çalışırlar. Fakat bazı çalışan insanlar maaş aldıklarında ay sonunu düşünmeden maaşlarını kıyafete, ayakkabıya çantaya ya da makyaj malzemesi gibi keyfi harcamalara yatırırlar. Bu duruma başta sevinen ve alışveriş yaptım düşüncesiyle mutlu olan, rahatlayan insanlar diğer günlerde büyük bir pişmanlık duyar ve ihtiyaçlarını karşılamak için bile maddi yönden sıkıntı yaşarlar.

Cezbeden Promosyon Ve İndirimler

Alışveriş çılgınlığı birçok insanda özellikle kadınlarda gözlenen bir durumdur. Markaların belli indirimleriyle ya da promosyonlarıyla insanı cezbederek, karlı bir alışveriş yapıyorum düşüncesiyle insanlarda kötü bir durum yaratır. Örneğin bir kadın sadece pantolon alma düşüncesiyle alışverişe çıkıp 3 al 2 öde kampanyasından faydalanmak adına hiç ihtiyacı yokken yanına bluz ve bunun promosyonunu alarak doğru bir şey yaptığını düşünebilir. Fakat aldığı pantolon fiyatının 2 katı kadar bluz için ödemesi ve sırf promosyon diye bundan yararlanmak istemesi gereksiz ve karlı olmayan bir alışveriştir.

Almak İçin Almak

Diğer yandan, özellikle kozmetik ürünlerinde belirli günlerde uygulanan %40-50’ye varan indirimler için eğer kadınlar gerçekten ihtiyaçlarından dolayı bu alışverişleri yapıyorlarsa kar sağlarlar. Âmâ diğer örnekte olduğu gibi hiç ihtiyaçları yokken “almak için almak” dediğimiz kavramda bir hastalık gibi almış olmak için bu yapılıyorsa yine fuzuli bir harcamadır.

Bütçe Çizelgesi

Alışveriş çılgınlığıyla ne aldığını bilmeyen sanki maaşı hiç bitmeyecek, tükenmeyecek gibi davranan bu insanlar, eğer maaşlarının bir kısmını yemek, mutfak alışverişi, yol parası ya da faturalar için ayırmazlar ise ay sonuna kadar çok büyük sıkıntı yaşarlar. Bunun için kendilerine bir bütçe çizelgesi belirlemeleri ve bunu ihtiyaçlar ve istekler diye ikiye bölüme ayırmaları gerekir. İhtiyaçlar için, maaşlarını aldıkları zaman bu bütçeyi kenara koymalı ve yeri geldiğinde harcamaları sıkıntı yaşamamaları açısından çok önemlidir.

Sonuç olarak, emek vererek çalışılan bir işten alınan maaşı doğru ve bilinçli kullanmak gerekir. Daha sonra pişmanlık yaşamamak ve ihtiyaçların her zaman keyfi isteklerden önce geldiği unutulmamalıdır.