Bitcoin Hakkında Son Durum

2009 yılında hayatımıza giren bitcoin, Satoshi Nakomato tarafından kurulmuştur. Sanal ortamda kullanılan ve herhangi bir kuruluşa bağlı olmayan bitcoin oldukça dalgalanma yaşamıştır. Yazılım tabanlı bir değer olduğu için üretimi de bilgi işlem ile gerçekleşmektedir. Blok zincirine dayanmaktadır. Yazılım temelleri nedeniyle bitcoin üretimi 21 milyon adet ile sınırlı sayıdadır. Bugüne kadar 16 milyon adet üretilen bitcoin, talep ve işlem gücünün artması sebebi ile üretim yavaşlamaktadır. Kişisel olarak madencilikten üretim yapmak neredeyse imkansız hale gelmiştir.

Yüksek fiyatlı donanımlı bilgisayarlar ile profesyonel bir şekilde madencilik işlemi günümüzde yapılmaktadır. Kripto para yer alan ve son zamanlarda değer kazanmıştır. Bitcoin borsasına talep arttıkça bitcoin yeni haberler de artmaktadır. 1 BTC fiyatı 17 bin dolarak yükselmiştir. Bitcoin almak birçok kişi için zor bir durumdur. Ancak bitcoin de talep artmasıyla birlikte altcoinlere fırsat açmıştır. Birçok kişi altcoinlere yönelmektedir. Bir altcoin türevi olan Ripple, Bitcoin kadar değer kazanmaktadır.

Bitcoin Rakipleri

Dijital para biriminin piyasa değerini ölçen bazı siteler bulunmaktadır. Piyasa değeri açısından Bitcoinden sonra en çok rağbet gören altcoin Ripple, 51,94’ten işlem görmektedir. Birçok banka tarafından ödeme ve para gönderme sistemi olarak kullanılmaya başlanmıştır. Ancak bireyin dikkatli davranması önemlidir. Sık sık dalgalanma yaşayan bu dijital para birimlerine yatırım yaparak milyoner olmayı düşünenler, çok detaylı bir araştırma yaptıktan sonra altcoin borsalarına para yatırmalıdır. Bitcoinin diğer rakibi olan Litecoin ise 5 günde 333 değer kazanmasıdır.

Bitcoin de Son Durum

Bir danışmanlık firması yayınladığı bir raporda yılın son ayında bitcoin değerinin 1,800 dolara kadar ineceğini öne sürmüştür. Bir anda patlayan ve popüler haline gelen bitcoin, uzmanlar tarafından bir balona benzetildiği ve yakında patlayacağı gibi konular gündemde yer almaktadır. Ancak bireylerin dikkatli olmasında fayda var.