Bitcoin İle İlgili Merak Edilenler

Bitcoin İle İlgili Merak Edilenler

Son zamanlarda kırmış olduğu rekorlar ile ismini duyurmuş olan Bitcoin para birimi, kripto adlı para piyasasının en fazla yatırım almakta olan üyesi. Peki, bitcoin nedir nasıl kullanılır? İşte bu soruların cevapları.

Bitcoin Nedir?

Sizler için bitcoin nedir nasıl kullanılır sorularının cevaplarını detaylı olarak derlemiş olduğumuz, makalemizi okuyarak bu konu ile alakalı kafanıza takılan sorulara yanıt bulabilirsiniz. 2009 senesinde ortaya çıkmış ve her geçen gün giderek popülaritesi artmakta olan Bitcoin para birimi, şimdilik yönlendirilmesi imkansız bir güç şeklinde karşımıza çıkmaktadır. Merkezi olmayan söz konusu güç, global ölçekli olan bankalar, büyük bankerler ve finans ölçeklerine korku veriyor. Bunun nedeni Bitcoin bir kuruma veya bir ülkeye ya da şahısa bağlı bir para birimi değil! Ayrıca bağımlı bir duruma da getiremiyorsunuz.

Özetle, tamamı ile özgür olan bir dijital para birimidir. Bu düzenek doğasının gereği parayı gaye olmaktan biraz olsun çıkararak bir araç haline getiriyor adeta. Bu açıdan bakılacak olursa, Bitcoin, var olan finansal düzeneğin ısrarla görmezden gelmeye çalışmış olduğu fakat bunda başarısız olduğu yeni olan deneysel bir teknolojidir! Bütün dünyada bitcoin kullanmakta olan kişilerin sayısı 1 milyonu geçmiş durumda. Bitcoin Satoshi Nakamoto tarafından yaratılmış olup, 2009 senesinden beri sanal alemde dolaşımdadır. Bitcoin, şahıstan şahısa direkt olarak transfer olanağına sahiptir. Hiçbir aracıya gereksinim duymaz. Bunun yanı sıra internetten bitcoin para birimini kabul eden güvenilir sitelerden alışveriş yapabilirsiniz. Gönderimin sağlanmış olduğu kaynak ve alıcı kişiyi tespit etmek güçtür.

Hesaplarınız için yeterli güvenlik önlemlerini almış olduğunuz takdirde sizin haricinizde hiç kimse hesaplarınıza el koyamaz. Ne kadar güvenilirliği konusunda piyasaya haberler çıkmış olsa da söz konusu güvenlik zaafları Bitcoinin sahip olduğu alt yapısından dolayıdır.

Bitcoin Nasıl Kullanılır?

Bitcoin kullanmak isteyen kişilerin her şeyden evvel sanal bir cüzdanı olması gerekir. Söz konusu sanal cüzdanlar çok özel olan düzeneklerdir ve dolayısıyla bitcoinlerinizi çok güvenli bir şekilde saklamanıza olanak sağlarlar. Cep telefonunuza ya da mobil bilgisayarınıza indirebilmiş olduğunuz söz konusu sanal cüzdanlar ile hem alım hem de transfer ve satım işlemleri yapılabiliyor.

Bitcoin paranın kullanımında, ödemelerin onaylanması için açık anahtarlı olan bir şifreleme, noktadan noktaya bir şekilde ağ bağlantısı ile proof-of-work isimli ve benzeri gibi teknolojiler kullanılıyor. Eğer bir bitcoin ile ödeme gerçekleştirirseniz, alıcı olan adrese şifrelenmiş bir imzayla iletilmektedir. Söz konusu işlem ise blok zincirine kaydedilir. Böylelikle harcanmış olan bir bitcoin yeniden kullanılamamaktadır. Bu sayede çok güvenli olan bir ödeme ağı şeklinde tanımlanıyor.