Bitcoin Satın Alma İşlemleri

BİTCOİN SİSTEMİ

Bitcoin nedir sorusu son dönemlerde gündeme oturmuştur. İlk çıktığı zamanlarda bu kadar merak edilmeyen bitcoin, her geçen gün kendini geliştirerek 7’den 70’e herkesin ilgisini çekmeye başlamıştır. Dünya’da çok fazla konuşulmaya başlanan bitcoin sistemi, artık genelce bir yatırım aracı olarak görülmektedir. Bu nedenle Bitcoin nereden alınır sorusu da fazlası ile sorulmaktadır. Bunun için bazı alternatifler vardır.

İnternetin ve teknolojinin gelişimi ile daha da ilerleyen kripto para birimi, bazı kişilerin evinde kendi bilgisayarı ile yaptığı, bazılarının ise sanal borsalardan alım satım yaptığı dijital paradır. Bitcoin alabilmek için mining yapılması gerekmektedir. Bunun diğer adı madenciliktir.

Evde kendi bilgisayarınız ile mining yapmanız çok zordur. Çünkü mining yapmak için çok gelişmiş bir bilgisayar sistemi gerekmektedir. Bu evde pek mümkün olmaz. Bu nedenle bitcoin işlemi yapan borsalar aracılığı ile bitcoin madenciliği yapılabilmektedir.

Bitcoin değerleri ara sıra düşmektedir. Ancak yine de gelecekte en çok kazandıran yatırım aracı olarak bitcoin görülmektedir. Bir şifre sistemi ile alınıp satılabilen bitcoin son derece güvenilir bir sistemdir. İnternet ortamında paranın özgür bir şekilde kullanılmasını sağlayan sistemdir. Alınan sanal cüzdanlarda saklanan bitcoinin kaybetme ya da çaldırma riski yoktur. Yalnızca cüzdan şifrelerinin kimse ile paylaşılmamasına dikkat edilmelidir.

Normalde ülkeler arası para transferlerinde SWİFT kodu kullanılır ve bu para akışları devletler tarafından kontrol edilir. Ancak bitcoin sisteminde böyle bir durum söz konusu değildir. Yani SWİFT koduna gerek yoktur ve herhangi bir birim tarafından kontrol edilmemektedir.

Bitcoin borsasında alım – satım yaparken kar elde etmek için bitcoin fiyat grafiğinin takip edilmesi önemlidir. Yani elinizde bitcoin biriktirecekseniz fiyatlar düştüğü anda yatırım amacı ile bitcoin almanız gerekir. Bitcoin yükseldiği zaman ise elinizdeki bitcoinleri satmanız gerekmektedir. Ancak bu sayede karlı bitcoin işlemi yapılmış olur. Peki, bitcoin nasıl ve nereden alınır?

BİTCOİN ALIM – SATIM İŞLEMLERİ

Bitcoin nereden alınır sorusu özellikle son dönemlerde artmıştır. Bitcoin madenciliği yapmak isteyenler bitcoin alabilecekleri güvenilir bir yer aramaktadır. Bitcoin işlemleri için açılan ve her geçen gün de açılmaya devam eden borsalar vardır. Bu borsalar aracılığı ile bitcoin alma işleminizi gerçekleştirebilirsiniz.

Türkiye’de de bitcoin madenciliği yapmanızı sağlayan 4 tane bitcoin borsası vardır. Bu borsalar aracılığı ile bitcoin alabilmek için öncelikle üye olunması gerekir. Üyelik işlemleri için sürdürülen adımlar çok kolaydır. Ayrıca üyelik aşamasında ayrıntılı olarak kişisel bilgiler istememektedirler. İster Türkiye merkezli isterseniz yabancı merkezli bitcoin borsalarından işlem yapabilirsiniz. Öncelikle kendinize bir bitcoin borsası seçmeniz gerekir. Bu seçimden sonra bitcoin borsasına girerek kayıt ol butonu ile işlemlere başlanır. Üyelik adımları gerçekleştirildikten sonra ‘’ bitcoin al ‘’ menüsünden alınacak olan bitcoin miktarı sisteme girilir ve havale yöntemi ile para gönderilerek bitcoin alım işlemi gerçekleştirilir.