Elektronik Aletlerin Yaşam Üzerindeki Etkileri Nelerdir?

Neredeyse herkesin evinde, iş yerinde elektronik bir alet vardır. Hatta elektronik aletler hayat kurtarır diyebiliriz.

Hangi elektronik aygıtlara daha çok kullanılmaktadır? sorusuna günümüzün büyük bir bölümünü geçirdiğimiz cep telefonu, televizyon ve bilgisayar cevabını verebiliriz. Bugünlerde yaşlısından gencine herkesin elinde akıllı telefon internette vaktimizi harcıyoruz. Ev hanımlarının günü gününe kaçırmadan izlediği hatta bazen tekrarlarını izlediği diziler, çalışan kişilerin akşam koltuğun karşısında kurulup keyif yapmak için çeşitli programları televizyon sayesinde izlemektedir. Bilgisayar günümüzde bazı meslek gruplarının en önemli ihtiyacıdır. Çocuklar ve gençler de oyun oynamak veya çeşitli sosyal ağlarda takılmak için bilgisayara ayrı bir ilgi gösterir.

Bu üç elektronik aygıt birbirimizle iletişim kurmamızı da sağlar. Telefon, bilgisayar ve televizyon olmadan bir hayat düşünebiliyor musunuz? Bunlar olmasaydı günümüzde olan birçok farklı meslek grubu da olmayacaktı. Acil bir durum olduğu zaman hemen birine haber veremeyecektik veya ülkemizde olan ya da dünyada olan biten hiçbir olaydan haberimiz dahi olmayacaktı. Ancak bu aygıtların beraberinde getirdiği zaralar var elbet. Etrafa radyasyon yayarak bizi sağlık açısından tehlikeye atıyor olsalar da çoğu insan bunu pek önemsemiyor. Hatta bu eşyalarına gözü gibi bakıyor, kendinden bile çok önem veriyor. Günümüzde çoğu insan telefonsuz yaşayamayacağını düşünüyor ve boş zamanlarını internette vakit öldürerek değerlendiriyor.

Öte yandan dünyada teknoloji her geçen gün daha da gelişiyor ve hayatımıza türlü türlü yeni elektronik aygıtlar giriyor. Teknolojinin gelişmesini durdurmak pek olası değil ama getirdiği zararlardan kendimizi korumayı ve bütün zamanımızı bu tür aletlerle geçirmeyi önlemeliyiz. Teknoloji geliştikçe insanlar arasındaki iletişimde de bazı kopukluklar oluyor bu yüzden nerde duracağımızı bilmeliyiz.

İşte bu 3 aygıt hayatımızın merkezidir.