Kişisel Gelişim Konusunda İlk Filmin Adı Nedir?

İlk kişisel gelişim filmi ABD yapımı “Şahane Hayat” isimli filmdir. Özgün adı “It’s a Wonderful Life” tır . Prodüktörlüğünü ve yönetmenliğini Frank Capra’nın yaptığı filmin önemli rollerinde James Stewart, Donna Reed, Liönel Barrymore ve Thomas Mitchell oynamışlardır. Filim bir kişisel gelişim kitabı olan Philip Van Doren Stern in the Greatest Gift (En Büyük Armağan) Adlı hikâyesinden uyarlanmıştır. Filmin senaryosunda Capra’nın da imzası vardır.

Kişisel gelişim de önemli ölçüde yol kat etmişizdir olaylar kısaca şöyledir iflasın eşiğine gelen bir kişi intihar etmek üzeredir. Aslında çok iyi biridir yardımsever güvenilir ve hoşgörülü biridir. Ama babası öldükten sonra büyük bunalım geçirir ve bir banker ile çıkarları çakışır ve ne yapacağını bilmeyen adama bütün parasını mirası kaptırır ve tam intihar karar vermişken bir bayan kurtarır. Ve dünyanın görünmeyen taraflarını görür ama bunun farkına varmadığın anlar çok güzel bir kişisel gelişim konusuna vurgu yapmıştır. İnsanların her zaman bir taraftan bakmaması gerektiğini dünyada güzel şeylerinde olduğunu söyler.

Bazen hayatta kötü şeyler yaşansa da hayata hep olumlu bakmak gerektiğini anlatır. Bu film ilk defa 1946 yılında gösterime girmiştir çokta eskiye dayanmamakla birlikte kişisel gelişim günümüze kadar çok hızlı bir şekilde film sektöründe gelişmiştir.

Biz buradan anlıyoruz ki insanlar kendini geliştirmesi gerektiğin ve kendisini bilmesi gerektiğinin çok önemli olduğunu her zaman insanoğlu kendini araştırdığını ve ne yapması gerektiğini sorguladığın görüyoruz. Ve git gide arttığın kişisel gelişim sektörünün tüm alanlarda arttığını ve bunun artık ayrı bir sektör olduğunu görüyoruz. İnsanların bu filmlerden güzel şeyler öğrendiğin ve dersler çıkardığın görüyoruz. Bunların daha faydalı olması için insanlar film izlerken bilinçli bir şekilde izlemelidir.