Olta Nasıl Sarılır?

Balık tutmak zevkli olduğu kadar eziyetli bir hobidir. Balık tutma işine kadar yapmanız gereken işler vardır. Olta nasıl sarılır sorusunu cevabını vermeden önce gerekli bazı bilgileri vermek gerekir. Öncelikle hızlı ve düzenli olmalısınız. Çünkü balık tutma işlemi sırasında hız önemli bir etkendir. Düzenli olmalısınız çünkü balık avlarken kullandığınız misinenin karışmaması gerekir aksi halde çitişerek kullanılmaz hale gelir. Bu nedenle balık tutarken misine düzgün bir şekilde sarılmalı veya düzenli olarak yere bırakılmalıdır.

olta-nasil-sarilir

Oltayı sararken tekrar tekrar kullanacağınızı unutmamalısınız. Kullandığınız misinede herhangi bir kırıklık oluşmaması gerekir. Oltanızı sardığınız nesnenin bu nedenle yuvarlak bir nesne olması önemlidir. Ayrıca oltanın ucundaki kancaları takmanız için yumuşak bir yerin olması avantaj sağlayacaktır.

Bu sayede kanca uçlarında herhangi bir bozulma veya körelme oluşmaz. Böylece defalarca kullanırsınız. Oltanızın bakımını düzenli olarak yaparsanız ve gerektiği şekilde kullanırsanız uzun süre balık avlayabilirsiniz. Balıkçılık düzen ve sabır gerektiren bir hobi olduğu için tüm işleri yaparken gereken hassasiyetin ve önemin gösterilmesi gerekir.

One thought on “Olta Nasıl Sarılır?”

  1. Yıllarını oltacılığa vermiş marmara ve karadeniz de yıllarca olta sallamış olan babama(Yakup) ustalıkta kimseyle bir tutmam bırak olta sarmasını iğnelerinden tut yemine kadar kendisi elleriyle hazırlardı. Tuttuğu balığı satmak yerine fakire yoksula verirdi hey gidi günler heyyyy

Comments are closed.