Otorite Nedir?

Otorite bir insanın hayatında olan en önemli kavramlardan birisidir. Bir iş üzerindeki olan karar mekanizmasını iyi kullanmayı otorite olarak tanımlayabilmek mümkündür. Otorite insanlığın başlangıcından bu güne kadar süre gelmiştir. İnsanoğlunun olduğu her yerde bir karar mekanizması ve hiyerarşik düzen mevcuttur. Hiyerarşik düzen ise kıdem sıralamasıdır. Bilgiye ağırlık veren bu sistemde bilgi düzeyi ve bu iş içinde ele almış olduğu tecrübeler göz önünde bulundurularak kıdem verilir.

Otoriter bir insan kavramı insanların arasında sıkça kullanılmaktadır. Peki, daha da açacak olursak otorite nedir. Bu konu hakkında örnekler üzerinde de gidecek olursak bir futbol maçı müsabakası içerisindeki hakemin maçı kontrol mekanizmasıdır. İletişim alıcıya yönelik söz geçirmek ve bilgi vermek otorite kelimesinin tabiridir diyebilmek mümkündür. İş hayatımız da patronumuzun bize yönlendirme vermesi. Ne kadar otoriter bir adam dersiniz. İşte bu otoritenin tam da kendisi olarak ifade edebiliriz.

Otoriteyi Geliştirmenin Yolu

Otoriteyi geliştirmenin yolları ise zamandır zamanla yaşayan insan öğrenir yeni bilgiler öğrenen insan ise gelişir ve tecrübe edinir. Bu zaman içerisinde insanın kendini eğitmesi ise oluşacaktır. Tecrübeli insan ise hayatta emin adımlarla ilerler emin adımlar atmak işini sağlama almaktır. Hayatta tecrübeli ve otoriter bir insan olmanın faydaları oldukça yüksektir. İnsana karşı disiplin ve işine olan ciddiyetini arttırır. Bu durumda ise hem işte tecrübe hem de zamanla kademe kazanmanıza olanak sağlayacaktır.

Otoriteyi Kullanmak

Otoriteyi iyi kullanmak konuşma ve diksiyon beden hareketlerine iyi hakim olmakla eş orandadır. Kendini iyi ifade eden bir insan karşısındaki insan ile konuşurken hiçbir şekilde zorluk çekmeyecektir. Çünkü o konu hakkında bilgili ve donanımlı olan insan otoritesini ortaya koyarak karşısındaki insana ben bu şekilde varım mesajını oldukça güzel veren kişilerdir.

Otorite karşındaki insan ile anlaşmazlık yaşamadan kendi bildiğin doğruları o kişiye karşı güzel dilden yaptırma sanatıdır.